• 22 Stycznia 2025r.
    Imieniny obchodzi:
    Dominiki, Mateusza, Wincentego

Grupa Apostolska

 

Młodzieżowa Grupa Apostolska

Pewnego dnia, kiedy miałam trzynaście lat, zobaczyłam obok kościoła grupkę młodych ludzi.
Często widywałam ich w kościele. Pomyślałam wtedy: Ależ to muszą być nudziarze. Zero życia. Pewnie nie mają nic ciekawego do robienia. Po kilku latach sama do nich dołączyłam.
Jedno jest pewne – jeśli to się nazywa nuda, to ja chcę być nudziarą do końca życia!

Młodzieżowa

Starość nie radość, młodość nie wieczność, dlatego pragniemy jak najlepiej wykorzystać czas młodości, by nie wspominać jej jako „górnej i durnej”, jak pisał Adam Mickiewicz. Mówi się, że jest to najwspanialszy okres w życiu każdego człowieka. Dlaczego więc mielibyśmy tracić nasze młode lata na bezowocnym poszukiwaniu szczęścia w rzeczywistości kreowanej przez ziemski świat? Dzielimy się naszym entuzjazmem i energią z innymi. Nie chcemy być jak ci, o których napisał św. Mateusz: Gdy [gospodarz] wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: „Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” [Mt 20, 6]

Grupa jest podzielona na część starszą i młodszą – starsza to ta, której członkami są licealiści i studenci oraz młodsza, na której gromadzą się gimnazjaliści. Obie spotykają się co tydzień na wieczornej Mszy świętej, a po niej na wikarówce – starsi w piątki, młodsi w soboty.

Grupa

Jesteśmy grupą – wspólnotą, w której dzielimy się ze sobą swymi troskami, radościami, smutkami i wszystkim tym, co nam w duszy gra, a czasem i tym, co nam leży na wątrobie. Często po tygodniu nauki jest naprawdę wiele do opowiedzenia. Nie trzeba być psychologiem czy filozofem, by stwierdzić, że człowiek jest istotą społeczną. Dzięki Grupie pojawia się poczucie wspólnoty i tego, że nie jest się samym ze swoimi przekonaniami, myślami. Każdy z nas jest inny, przychodzi na spotkania ze swoimi zaletami, ale i niedoskonałościami. Wiele jest radości z tej różnorodności! To nic, że nie potrafię śpiewać i nie rozumiem, dlaczego w grze na gitarze obowiązuje inny alfabet niż dobrze mi znany ABC – ktoś inny uzupełni te braki.

Apostolska

Jesteśmy apostołami – wszelkie podejmowane przez nas akcje, organizowane spotkania, przedstawienia, czuwania to odpowiedź na wezwanie Jezusa: Bądźcie misjonarzami! A skoro sam Bóg prosi, to któż mógłby Mu się oprzeć? Bądźcie płomiennego ducha! Pełnijcie służbę Panu! [Rz 12, 11]

Pan Jezus posyłał uczniów w świat nie pojedynczo, lecz co najmniej dwójkami. Dlatego i my nie działamy w osamotnieniu, lecz wspólnie. Grupa to nie hermetyczne opakowanie – każdy może przyjść i zobaczyć, na czym polega jej działalność.

Ignis

Po łac. ignis to ogień, ale i pochodnia czy światło. Wyobraź sobie, że w ciemnym pomieszczeniu znajduje się zapalona świeca, która jest jedynym źródłem światła. Od niej kolejne osoby odpalają swoje świeczki, dzięki czemu pomieszczenie staje się całkowicie jasne. Świeca symbolizuje Pana Jezusa, który zapalił w nas płomień wiary. My natomiast tę wiarę chcemy przekazywać innym, by wokół nas mroki codzienności rozświetlił żywy ogień Ewangelii. Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie! – jak pisał św. Łukasz [Łk 12, 35].

Dei

Nasze działania skupiają się na Bogu. Wszystko, co robimy, czynimy Ad maiorem Dei gloriam, czyli na większą chwałę Bożą. Jeśli wydarzy się coś ważnego, zaraz wszyscy o tym mówią. Chcą, by każdy się o tym dowiedział. Tak i my pragniemy, by jak najwięcej ludzi zobaczyło, że każdy z nas tworzy Kościół.

 

Co robimy? Wszystko, co nie mieści się pod pojęciem nuda.

* w każdy pierwszy piątek miesiąca – czuwanie o 20:00, a po nim Msza św. o 21:00

* w okresie Wielkiego Postu – nabożeństwa Drogi Krzyżowej o 20:00

* w okol. świąt Bożego Narodzenia – jasełka, żywa szopka

* Ostatnimi czasy pełną parą idą przygotowania do ŚDM. Organizujemy wiele akcji, a dzięki życzliwości innych ludzi będziemy mogli wraz z milionami młodych z całego świata zjednoczyć się na wspólnotowej modlitwie.

Co tydzień spotykamy się przy herbacie (albo kawie – jeśli po całym dniu ktoś ledwo co na oczy patrzy) w salce na wikarówce. Tam rozważamy fragment Pisma Świętego, wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami. Każde spotkanie dotyczy innego tematu, który jest szczególnie bliski młodym ludziom. Nierzadko dyskutujemy na tematy związane z naszą wiarą i praktykowaniem jej na co dzień. Na szczęście przy naszych rozmowach obecny jest ksiądz Kamil – gdyby nie on, kto wie, czy nie groziłaby nam ekskomunika. J

Młodzieżowa Grupa Apostolska Ignis Dei
działająca przy parafii pw. św. Mateusza w Mielcu

 


* spotkania w piątki o 19:00

 

 

Miejscem spotkań jest sala na wikarówce.

Ja do Grupy dołączyłam dzięki namowom moich kolegów. I żałuję, że dałam się tak długo prosić. A Ty, na co czekasz?

 

 

Polecane strony:
Dane adresowe

 

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu

Ul. Bł. Ks. Romana Sitki 3
39-300 Mielec

Bank Spółdzielczy w Mielcu: 53 9183 0005 2001 0001 9608 0005

tel. kontaktowy 726 017 914

w godz. urzędowania kancelarii
          17 774 58 68

 

  • Administrator danych osobowych informuje, że wszystkiedane osobowe na stronie internetowej parafii pw.Św. Mateusza Apostoła iEwangelisty w Mielcu umieszczone zostały zazgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa